Archiwum 17 czerwca 2014


cze 17 2014 Kto przewiezie mój ładunek?
Komentarze: 0

transport.jpgJak wybrać odpowiednią firmę transportową? Przede wszystkim musi to być profesjonalna firma, która nas nie oszuka. Możemy korzystać z ogłoszeń w internecie, jednak ciężko będzie sprawdzić czy dana firma jest rzetelna. Innym miejscem jest giełda transportowa, najlepiej taka która wpuszcza tylko sprawdzonych użytkowników. Miejsce jakim jest giełda transportowa wykona za nas większość pracy, ponieważ sprawdzi dokumenty firmy, jej rekomendacje oraz czy dana firma jest zadłużona w KRD. Gdy wiemy, że dana firma została dogłębnie sprawdzona do nas będzie należeć już tylko wybór danej firmy transportowej kierując się najczęściej ceną za przewóz. Warto dowiedzieć się także jakie firma ma zaplecze sprzętowe oraz kadrowe. Bardzo dobrym pomysłem jest możliwość śledzenia przesyłki, wtedy wiemy co się dzieje z naszym ładunkiem i nie musimy się martwić, że przepadnie.

milenakarlos : :
cze 17 2014 Spedytorzy - rodzaje
Komentarze: 0

spedytor1.jpgSpedytorzy dzielą się na kilka grup. Uzależnione to jest miejscem oraz rodzajem wykonywanej działalności. Wszyscy korzystają z różnego typu miejsc, w których można bez problemu znaleźć ładunki oraz pojazdy, jednak z takich miejsc jest giełda transportowa.

Poniżej znajduje się podział spedytorów:

 

1. Spedytor główny

Osoba, która otrzymuje zlecenia bezpośrednio od osoby, która posiada dany towar. Zadania związane z daną przesyłką spedytor główny może przekazać do spedytora pośredniego lub zastępczego. 

2. Spedytor pośredni

Osoba, która otrzymuje zlecenie od spedytora głównego. Działania spedycyjne prowadzi w imieniu spedytora głównego, najczęściej na platformie jaką jest giełda transportowa

3. Spedytor zastępczy

Osoba, która również dostaje zlecenia od spedytora głównego. Swoje działania prowadzi w imieniu spedytora głównego oraz na jego rachunek. 

4. Spedytor międzynarodowy

Pracownik zajmujący się spedycją międzynarodową. Wykonuje działania eksportowe oraz importowe. Spedytor międzynarodowy świadczy usługi dla przesyłek handlu zagranicznego. Najczęściej korzysta z pomocy pracowników zatrudnionych w oddziałach firmy na terenie innych krajów. Praca spedytora międzynarodowego wymaga znajomości przepisów transportowych oraz celnych w różnych krajach, a także taryf żeglugowych oraz celnych. 

 

Inne rodzaje spedytorów to spedytor celny, graniczny, portowo-morski, wysyłkowy, odbiorczy oraz borderowy.

milenakarlos : :
cze 17 2014 Polisa OCS
Komentarze: 0

Firmy spedycyjne, które zajmują się pośrednictwem przy przewozie rzeczy muszą posiadać polisę OCS. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora. Pracując w miejscach jakimi jest np. giełda transportowa wymagane jest posiadanie takiego dokumentu, wtedy kontrahenci wiedzą że dana firma jest rzetelna i poważnie podchodzi do swojej pracy. Czego w rzeczywistości dokładnie dotyczy ubezpieczenie OCS?

Jest to ubezpieczenie za szkody powstałe w wyniku niewykonania lub złego wykonania czynności spedycyjnych, które zawierała umowa. Odpowiedzialność za to wynika z kodeksu cywilnego, w którym zawarte jest: "Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.”.

Dwa podstawowe zadania spedytora to wysyłanie i/lub odbiór przesyłki. Przez wysyłanie rozumiemy przekazanie ładunku przewoźnikowi w celu dostarczenia jej do odbiorcy. Odbiór przesyłki to nic innego jak przyjęcie ładunku od przewoźnika, któremu zleciło się przewóz. Programy takie jak giełda transportowa są doskonałym narzędziem do wykonywania powyższych zadań spedytora.

milenakarlos : :